Neomezená doba dovolené. Sci-fi? Nikoliv! Realita už i mezi českými firmami.

16.02.2022

Školka zavřená, děti v karanténě, vy jste na home office. Přes pištící ratolesti vypracováváte report pro šéfa, snažíte se soustředit, ale jde to jen napůl, protože druhou polovinou svého vědomí už plánujete, z čeho uvaříte rychlý oběd. Podvědomí filtruje podezřelé zvuky z dětského pokoje, aby Vás v případě života ohrožující situace včas vymrštilo ze židle. Nestíháte. Vůbec....

Po diskusích o státem garantovaném 5. týdnu dovolené a statečném zavedení 6. týdne dovolené u některých českých společností tu máme nový fenomén, který se pomalu vkrádá do myslí českých personalistů. Pojďme se společně podívat na to, jaké jsou výhody a nevýhody neomezené dovolené. 

Jaké výhody má zavedení neomezené dovolené?

  • Zaměstnavatel nemusí hlídat čerpání dovolené, pokud zaměstnanec vyčerpá alespoň zákonem garantovanou lhůtu. Nemusí nařizovat čerpání nad tento rámec, nemusí nevyčerpanou dovolenou převádět, či jí při ukončení pracovního poměru zaměstnanci proplácet.
  • Zaměstnanec má vyřešený problém při uzavření před/školních zařízení dětí kvůli covidové (ale i jiné) situaci, či se při nemoci dítěte nemusí uchylovat k finančně nezajímavému "ošetřovnému" a tím snižovat finanční úroveň svou, ani své rodiny.
  • Péče o zdraví zaměstnanců - je určitě jednodušší si vzít 3 dny dovolené, pokud se zaměstnanec necítí ve své kůži a potřebuje se vyležet, přičemž není nezbytně nutné navštívit lékaře a hlásit se na nemocenskou, která je opět ve srovnání s dovolenou finančně nevýhodná.
  • Posílení vzájemné důvěry mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.
  • Zvýšení atraktivity zaměstnavatele na trhu práce. Možnost čerpat víc dovolené ročně je na tolik lákavá, že společnosti poskytuje významnou konkurenční výhodu v náboru zaměstnanců.
  • Ovlivňuje HR marketing a PR. Při vhodném rozšíření informace, že Vaše společnost zavádí tento benefit, se o Vás bude virálně hovořit, zvětší se dosah dalších příspěvků na sociálních sítích a zlepší se celkové povědomí o existenci společnosti.

Jaké nevýhody má zavedení neomezené dovolené?

  • Logicky se nabízí strach z nadměrného čerpání dovolené všech zaměstnanců. Zkušenosti českých firem však vypovídají o opaku. Zpočátku po zavedení tohoto benefitu bývá dovolená častěji vybírána, avšak brzy se nároky zaměstnanců opět vrátí do zavedených kolejí a při dlouhodobé možnosti neomezené dovolené se nároky zaměstnanců paradoxně snižují.[1] Navíc nezapomínejme na fakt, že dovolenou zaměstnanci schvaluje zaměstnavatel, tedy nemůže dojít k ohrožení provozu zaměstnavatele.
  • Neomezená dovolená se nedá zavést v každém typu společnosti. Jako nevhodná bude ve výrobních podnicích, v podnicích poskytujících outsourcing svých zaměstnanců. Dále kdekoliv tam, kde je nastavena hodinová mzda, která pak funguje jako kalkulovatelný náklad.
  • Další otázkou neomezené doby se může stát problematika prolínání pracovního a soukromého života. Představte si situaci z aktuálního pracovního života: školka zavřená, děti v karanténě, vy jste na home office. Přes pištící ratolesti vypracováváte report pro šéfa, snažíte se soustředit, ale jen napůl, protože druhou polovinou svého vědomí už plánujete, z čeho uvaříte rychlý oběd a podvědomí filtruje podezřelé zvuky z dětského pokoje, aby Vás v případě života ohrožující situace včas vymrštilo ze židle. Nestíháte. Vůbec. Report dokončujete v deset hodin večer a paradoxně po osmé hodině večerní jste na telefonu zastihli všechny kolegy, se kterými jste celý den neměli to štěstí se propojit. Pracovní doba do 17.30 jako před Covidem? Nehrozí. Ale jinak to nejde. A ještě jste vděční, že Vám to zaměstnavatel umožní. Po pár dnech už jste příliš unavení. Vezmete si pár dní dovolenou, abyste se mohli postarat o rodinu, než školku zase otevřou. Telefon nepřestává vyzvánět, a vy to stejně pokaždé zvednete se slovy: "Mám dovču, ale povídej, co potřebuješ?" Najednou nevadí, že v pozadí je slyšet Babyshark z televize, kterou už nevypínáte snad ani v noci. S úsměvem a beze studu, že prostředí kolem Vás vlastně není pracovní, ale připomíná spíš dětskou hernu, problém vyřešíte a sbíráte kredity za ochotu pracovat i po dobu dovolené. Dovolená vlastně umožní přeřadit Vás na "pasivní linku". Pokud někdo něco potřebuje, zavolá a Vy pomůžete. Ale aktivní zapojení se od Vás neočekává. Výhoda pro všechny? Možná na chvíli. Ale je to vůbec dovolená? Není.

Závěrem můžeme shrnout, že benefit je to lákavý, ale nastoluje nám nové trendy v pracovních návycích, a chování mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Větší svobodu ve skloubení pracovního a rodinného života, ale v podstatě omezení doby bez kontaktu se zaměstnavatelem.


[1] https://archiv.hn.cz/c1-66103640-neomezena-dovolena-se-osvedcila-lide-ji-nezneuzivaji